ul. Dworcowa 22
34-300 Żywiec

Pn – Pt: 7:00 – 19:00
So – Ni: nieczynne

Jesteś tutaj: Strona główna

Pracownia USG

USG czyli ultrasonografia jest to badanie obrazowe, które pozwala zobaczyć zarówno wielkość jak również kształt narządów wewnętrznych. To podstawowe badanie diagnostyczne, które opiera się na wykorzystaniu fal akustycznych.

ZAKRES WYKONYWANIACH BADAŃ USG:

USG
  • USG jamy brzusznej
  • USG stawów biodrowych u dzieci
  • USG piersi – sutków
  • USG tarczycy
  • USG węzłów chłonnych, ślinianek, opłucnej
  • USG moszny – jąder, najądrzy
  • USG dorektalne gruczołu krokowego i narządów miednicy małej
  • USG GINEKOLOGICZNE I OCENA CIĄŻY
  • BIOPSJA pod kontrolą USG
  • USG DOPPLER – badania dopplerowskie żył i tętnic
  • USG serca – echo serca

KWALIFIKACJE PERSONELU:

Badania USG wykonywane są przez lekarzy posiadających certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz wieloletnie doświadczenie w diagnostyce ultrasonograficznej .

PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ USG:

ULTRASONOGRAFIA jest metodą obrazowania narządów miąższowych opierającą się na zjawisku odbicia od tych narządów fali ultradźwiękowej, która jest generowana przez głowicę aparatu. Dzięki temu zjawisku można obrazować narządy w sposób nieinwazyjny, bez konieczności podawania kontrastu i bezpieczny zarówno dla osoby badanej jak i badającego.

I. Ultrasonografia narządów jamy brzusznej obejmuje: wątrobę, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, przestrzeń zaotrzewnową i aortę.

  1. Badanie usg jamy brzusznej najlepiej wykonywać jest w godzinach porannych.
  2. W dniu badania nie należy jeść, pić, palić papierosów, ale należy zażyć wszystkie leki których stosowania przerywać nie wolno (zwłaszcza na nadciśnienie) popijając je niewielką ilością wody.
  3. W dniu poprzedzającym badanie USG jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania produktów wzdymających (kapusta, groch, fasola, świeże pieczywo i napoje gazowane), które zwiększają ilość gazów jelitowych utrudniających lekarzowi ocenę narządów jamy brzusznej (gazy te mogą zniekształcić lub wręcz przesłonić badane narządy)
  4. W celu zmniejszenia ilości gazów jelitowych zaleca się zażycie w dniu poprzedzającym badanie kapsułek Espumisanu (dostępny w aptece bez recepty) – 3 razy dziennie po 2 kapsułki, a rano w dniu badania jeszcze dodatkowo 2 kapsułki
  5. Jeżeli usg jamy brzusznej wyznaczone jest na godziny popołudniowe zalecane jest nie przyjmowanie posiłków i płynów 4 godziny przed wykonaniem badania.

II. Ultrasonografia narządu rodnego, płodu, pęcherza moczowego, prostaty:

  1. W dniu badania nie należy nic jeść, należy natomiast wypić około 0,5 – 1litra nie gazowanego płynu np.wody i na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym.
  2. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować 3 razy dziennie po 2 kapsułki Espumisanu, a rano w dniu badania jeszcze dodatkowo 2 kapsułki

III. Badanie usg piersi zaleca się wykonywać:

  1. Profilaktycznie w pierwszej fazie cyklu – folikularnej, która trwa do owulacji. (1 dzień miesiączki jest pierwszym dniem cyklu)

W przypadku zmian wyczuwalnych palpacyjnie badanie wykonujemy bez specjalnego przygotowania.

IV. Usg tarczycy, narządów powierzchniowo leżących i dopplerowskie nie wymagają specjalnego przygotowania.

Pacjenci mogą zgłaszać się na badania USG po wcześniejszej rejestracji w godzinach, w których czynna jest pracownia USG.

REJESTRACJA POD NUMEREM TELEFONU: 33 861 36 77, 33 861 36 78, lub online przez formularz dostępny na stronie

Skip to content